ha
ראשי » עורכי דין מקרקעין

חוזה שכירות סטנדרטי

27 באוגוסט 2012 | | אין תגובות | מאת

יתרונותיו וחסרונותיו של חוזה שכירות סטנדרטי

מהו חוזה שכירות סטנדרטי?

חוזה שכירות הינו הסכם משפטי בין בעל דירה לבין אדם המבקש להשכיר את הנכס לשם מגורים בו. החוזה כולל את כל אותם עניינים הראויים להסדר במסגרת יחסי משכיר – שוכר. העלייה בביקוש לדירות שכורות, שעולה וגואה בשנים האחרונות, יחד עם העניינים המשפטיים הסבוכים, בהם עלולים להיתקל שני הצדדים הפכו את ניסוח וכתיבת החוזה למשימה חשובה שאין להקל בה ראש.

עם התפתחות רשת האינטרנט והרצון להפוך את ניסוח החוזה לקל ונגיש, נפוצו נוסחים של הסכם שכירות המכונים חוזה שכירות סטנדרטי. חוזה שכירות אלה מפשטים מאוד את הליך ניסוח החוזה והופכים אותו נגיש לכל אחד כאשר הם מתפרסמים ברשת האינטרנט.

מתי חוזה שכירות סטנדרטי עלול להוות בעיה?

בשל העובדה כי מדובר בחוזים כלליים ולא ספציפיים, הם אינם מתאימים לכל אחד ולעיתים חסרים סעיפים שונים שצריכים להימצא בתוך הסכם שכירות. במקרים רבים, אי הימצאות סעיפים ספציפיים בחוזה השכירות גורמת לשני הצדדים לשלם מחיר כבד, בזמן ובכסף כאשר נוצרת מחלוקת בין הצדדים.

קיימות דוגמאות רבות למקרים בהם צדדים חתמו על חוזה שכירות סטנדרטי ועמדו אחרי כן בפני שוקת שבורה במגוון נושאים, החל בהסדרת נושא התשלום והצמדתו או אי הצמדתו לשער הדולר, דרך אופציות הארכת השכירות וכלה בהסדרת בטחונות כספיים.

חסרונותיו של חוזה שכירות סטנדרטי

לעתים, צדדים המבקשים לחסוך כמה מאות שקלים ולא לפנות לקבלת יעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בנושא, נאלצים לשלם לאחר מכן מחיר כבד יותר. חוזה שכירות סטנדרטי לוקה בכמה חסרונות נוספים:

במקרים רבים, אין הוא דן בענייני בלאי העלול להיגרם לדירה המושכרת, הסדרת הקניין הזמני הנמצא בחזקת השוכר וכן הסדרי חובות וזכויות מול הרשויות ונותני השירותים במהלך תקופת השכירה. (רשות מקומית, חברת החשמל, חברת הגז, טלפונים, כבלים וכדומה).

לצד דברים אלה, יש לציין את חשיבותו של חוזה שכירות ספציפי המנוסח ונערך על ידי עורך דין המתמחה בדיני מקרקעין. חוזה שכירות המנוסח באופן ראוי, תוך נתינת דגש לפרטים הספציפיים ולמקרה הפרטי בו עומדים שני צדדים, יעלה אמנם כמה מאות שקלים, אך הוא יגן הן על המשכיר והן על השוכר בפני שורה של נקודות בהן עלולה להיווצר מחלוקת בין הצדדים.

ליווי צמוד של עורך דין מקרקעין יסייע בבניית חוזה שיבטיח את זכויות הצדדים בשורה של נושאים חשובים שלא תמיד נידונים במסגרת חוזה שכירות סטנדרטי.

דגשים חשובים בעת עריכת חוזה שכירות

ישנם מספר היבטים חשובים עליהם יש לשים את הדגש כאשר אנחנו מבקשים לחתום על חוזה שכירות ולהקיף את כלל הנושאים בהם עלולה להיווצר מחלוקת. ראשית, תקופת האופציה. חשוב להזכיר כי אופציה היא זכות העומדת בפני השוכר ויש להסדיר את העניין בתוך החוזה. חשוב לציין בחוזה מה יהיה גובה דמי השכירות במהלך תקופת האופציה.

כאשר מדובר בנכסי מקרקעין הנמצאים בתוך בתים משותפים – חשוב להבהיר במסגרת החוזה אילו חובות חלות על כל אחד מהצדדים ובפרט מי ישלם את וועד הבית.

נקודה חשובה נוספת היא עניין תיקון נזקים וליקויים בדירה המושכרת. חשוב לקבוע כי האחריות על בלאי סביר תיפול על משכיר הדירה ואף להבהיר באילו מקרים עליו לתקן את הנזק ותוך איזה פרק זמן. לדוגמא, מקובל לציין כי במידה ונוצר נזק בצנרת והדבר מפריע למגורים בדירה – בעל הנכס יתחייב לתקן את הנזק תוך מספר ימים.

עניין נוסף הוא הסדרת עניין הבטחונות בחוזה שכירות. חשוב לאפיין את אמצעי הביטחון במידה והמשכיר אינו מסוגל לשלם את דמי השכירות. בין האמצעים ניתן למנות ערבות בנקאית, שטר חוב, המחאות עליהן נכתב "לבטחון בלבד" וניתנים לפירעון רק על ידי הוצאה לפועל או חתימת ערבות של בעל ממון.

נוסף על כן, חוזה שכירות חייב לכלול את גובה דמי השכירות שישולמו על שכירת העסק וכן את תנאי התשלום שסוכמו בין שני הצדדים, בין אם בזמן התשלום (כל חודש, כל רבעון, כל שנה) ובין אם באופי התשלום (המחאה, מזומן, הוראת קבע).

מדובר ברשימה חלקית בלבד של היבטים שיש להבהיר במסגרת חוזה שכירות, אולם ניתן להבין כי לכל הסכם בין שוכר ומשכיר עשויים להיות דגשים משהו, בהתאם לאופי הנכס וצרכיהם. מומלץ, כאמור, לפנות אל עורך דין מקרקעין ולהיעזר בשירותיו לצורך עריכת הסכם המביא לידי ביטוי את כל ההיבטים החשובים ומונע מחלוקות עתידיות בין הצדדים.

לקבלת יעוץ משפטי ראשוני ללא כל התחייבות מצידך
לחץ כאן: יעוץ משפטי

אפשרות התגובות סגורה.