ha
ראשי » סיפור המרכזי, עורכי דין מקרקעין

עסקאות מקרקעין

27 באוגוסט 2012 | | אין תגובות | מאת

עסקאות מקרקעין במגזר הפרטי והעסקי הן עסקאות גדולות ומורכבות הכרוכות בהוצאות כספיות גדולות. הסיכונים הקשורים בביצוען של עסקאות מסוג זה הם סיכונים משמעותיים וכגודל העסקה – כך גודל הסיכון. רצוי לפנות לעזרתו של עורך דין המתמחה בתחום מקרקעין כמלווה לביצוע העסקה בכדי שיוכל לבדוק עבורכם את פרטי העסקה לפני הוצאתה לפועל.

בדיקת רישומים לפני ביצוע עסקת מקרקעין

הבדיקה הראשונית והבסיסית ביותר היא הבדיקה המאשרת את היות המוכר הבעלים הרשום של המקרקעין. זאת, על ידי בדיקה של רישום מקרקעין בטאבו, במנהל מקרקעי ישראל או אצל החברה המשכנת, ועל ידי עיון בנסח הטאבו. מכאן ניתן ללמוד גם על פרטי הזיהוי של הנכס, והצמידויות של הדירה.

עוד ניתן ללמוד מנסח הטאבו אם על המקרקעין רשומה משכנתא, או התחייבות לרישום משכנתא, אם ישנם עיקולים שונים על הנכס הנדון, ואם ישנם בעלי עניין אחרים על הנכס עליו עתידה להתבצע העסקה. במידה והנכס אינו רשום בטאבו, יש צורך במשיכת אישור מרשם המשכונות על מנת לוודא כי הנכס אינו משועבד לאחר.

במקרה של בתים משותפים הרשומים בטאבו, יש למשוך את האינפורמציה הרלוונטית לבית משותף מתוך נסח הטאבו, על מנת לוודא כי המצב בפועל והמצב התכנוני תואם את מסמכי הרישום. במידה והבית משמש כבית משותף אך אינו רשום שכזה, יש צורך בביצוע בדיקה של ההוצאות הכרוכות בביצוע רישום הבית כבית משותף, ומה הוא התהליך הנדרש על מנת לבצע זאת.

בדיקת מצב תכנוני של נכסים לפני ביצוע עסקאות מקרקעין

מצב תכנוני של נכס מכיל אישורים עתידיים על מצבו, בוועדה המקומית לתכנון ובנייה ניתן לקבל אינפורמציה מקיפה אודות מצבו התכנוני של הנכס אותו אתם עתידים לרכוש, לרבות זכויות בניה נוספות לנכס, או אם הוצאו על ידי בית משפט צווי הריסה על הנכס.

אינפורמציה נוספת אשר ניתן להשיג על ידי פנייה אל הוועדה המקומית לתכנון ובנייה היא תכנון בנייה עתידית בקרבת הנכס, אם עתידים להיבנות בקרבת הנכס בניינים רבי קומות, גני שעשועים וכדומה, אלו שיקולים אשר בהחלט יבואו בחשבון לפני הוצאת עסקאות מקרקעין לפועל.

כמו כן, יש לבדוק מצבו של השטח הבנוי של הנכס אל מול האישורים אשר קיימים והתרי הבנייה שנתנו לנכס, ואת החריגות אשר התגלו. במידה ואכן יתגלו חריגות בבנייה מול אישורי הבנייה, יש לבדוק האם ניתן להכשיר החריגות שנתגלו ומה הן ההוצאות הכרוכות בהכשרתן.

רישום הערת אזהרה

רישום הערת אזהרה בנסח הטאבו הוא הדבר הראשון לו יש לדאוג מייד עם חתימת החוזה בעסקת המקרקעין. פעולה זו תמנע ממוכר הנכס למכור אותו שנית והיא מהווה האסמכתא המשפטית הראשונית אשר יש לבעל הנכס החדש בזכאותו על הנכס. כמו כן, מונעת הערת האזהרה מנושים במידה וקיימים למוכר הנכס מלבצע עיקולים שונים על ידי ההוצאה לפועל כנגד הנכס שנרכש.

במידה והמקרקעין אינו רשום בטאבו, לא ניתן יהיה לרשום את הערת האזהרה וכדאי להתייעץ עם עורכי דין על מנת להמציא מנגנון אבטחה אחר אשר ישמש לצרכים אלו. ככלל, עסקאות מקרקעין דורשות ידע משפטי וככל שהעסקה מורכבת יותר, כך חשוב יותר שתלווה בידי איש מקצוע בתחום, דהיינו עורך דין.

לקבלת יעוץ משפטי ראשוני ללא כל התחייבות מצידך
לחץ כאן: יעוץ משפטי


נדלן חו"ל

הנדל"ן בישראל נע בין טירוף לדיכאון? זה הזמן לרכוש נכסים בחו"ל! כך חושבים ישראלים רבים שממהרים לבצע עסקאות נדל"ן חו"ל מבלי לבדוק את השטח קודם לכן – ונשארים “ללא המכנסיים”. כי גם רכישה של נדל"ן מעבר לים חייבת להיעשות בצורה מסודרת, הן מבחינה ביורוקרטית והן מבחינה תכנונית. לכן, כדאי שתקרא את מה שייכתב כאן לפני שתוצא לדרך.

המדריך המקוצר לעסקאות מקרקעין

כמו כל תושב מדינת ישראל, גם אתה בוודאי מודע להיקף הממוצע של עסקאות מקרקעין. באזור המרכז המבוקש והצפוף, אלו עסקאות שיכולות להגיע לסכומים של מעל שני מיליון שקלים – וזה מבלי שנזכיר את תל אביב, שבכלל יוצאת מפרופורציה. אם גם אתה רוצה להשלים בחייך עסקת נדל"ן, חשוב שתדע מה עליך לעשות.

אפשרות התגובות סגורה.