ha
ראשי » זכויות בניה

רכישת דירה

27 באוגוסט 2012 | | אין תגובות | מאת

מדריך רכישת דירה, בית, או קרקע בישראל מקבלן

דירה או מגרש נחשבים לנכס היקר ביותר הנמצא ברשות האדם ולכן עסקת קנייתם הינה עסקה חשובה ביותר. לפני ביצוע עסקאות מסוג זה, מומלץ להתייעץ עם עורכי דין המתמחים בתחום מקרקעין. ישנן שאלות רבות וחשובות שראוי לתת עליהן את הדעת לפני ביצוע הרכישה, לפניכם, על קצה המזלג, מספר עצות שימושיות בעת רכישת דירה חדשה, דירה יד שנייה, או מגרש.

רכישת דירה חדשה

יש לקנות דירה חדשה אך ורק מקבלן הרשום בפנקס הקבלנים אשר הציג בתחילת המשא ומתן "רישיון קבלן" בתוקף לשנה השוטפת. יש לוודא כי הקבלן אשר עימו מתקשרים הוא הבעלים של הקרקע או שיש לו זכות משמעותית אחרת בקרקע כגון, זכות חכירה לזמן ארוך וכדומה.

כמו כן יש לוודא כי אין על הקרקע עיקולים, שעבודים וכדומה. יש לקרוא טוב את זיכרון הדברים בטרם חותמים עליו משום שזיכרון דברים שנחתם לפי דין נחשב לחוזה לכל דבר. וודאו כי המחיר של הדירה אשר מצוין בחוזה המכר יהיה סופי ובנוסף יכלול את כלל הסכומים אשר נלווים למחיר הדירה. במקרים של בתים משותפים יש לבדוק אילו חלקים הוצאו מן הרכוש המשותף והוצמדו לדירות השונות בבניין.

כדאי לבדוק אם מחיר החניה כלול במחיר הדירה אשר מצוין בחוזה. יש לבדוק ולוודא את מקום החניה ולדאוג כי אותו מיקום חניה שהובטח לך, אכן כתוב בחוזה. בנוסף יש לדאוג לנושאים נוספים כגון: אנטנת טלביזיה, גינון, גז, מים, טלפון וכו'.

יש לוודא כי המוכר לא יכיל בחוזה סעיף אשר לא מאפשר לך לרשום הערת אזהרה וזאת אף תמורת בטוחה אחרת. כדאי כי מועד התשלומים לקבלן יהיה קשור אף בהתקדמות הבניה על מנת לא להגיע למצב שבו שילמת את רוב הסכום לתשלום בזמן שקיים פיגור בבניה ויש עוד זמן רב עד מסירת החזקה בדירה.

ישנן מספר דרכים להבטיח את השקעת רוכש הדירה: הערת אזהרה, ערבות בנקאית, ביטוח בחברת ביטוח ועוד. הדרך המומלצת ביותר מבין הדרכים הקיימות היא דרך הערבות הבנקאית. אין למהר מדי לקבל את החזקה בדירה אלא בצורה מסודרת. רצוי לשטוף את הדירה לנקותה ולערוך בדיקה יסודית של הדירה על מנת לחשוף פגמים באם קיימים.

רכישת דירה יד שנייה

לאחר מציאת דירה מתאימה כדאי לערוך בירור על זכויותיו של המוכר בדירה במינהל מקרקעי ישראל ו/או בחברה המשכנת או בלשכת רישום המקרקעין והכול לפי המיקום שבו רשום הנכס. לפני שנרכש הנכס יש לוודא כי המוכרים הם היחידים שעל שמם רשומה הדירה וכי אין כל עיקול או שיעבוד על הדירה.

כדאי להשתמש בשירותים של עורכי דין המתמחים בתחום מקרקעין, על מנת לקבל את אישורו בדבר מהלכים שונים הקשורים ברכישה. בנוסף למחיר הדירה הנדרש על ידי המוכר ייתכן ויהיה צורך בתשלומים נוספים כגון: מס שבח, שכר טרחת עורך דין, דמי הסכמה למינהל מקרקעי ישראל וכדומה.

כדאי לבצע לפני רכישת הדירה בדיקה ראשונית עם מומחים על מנת לגלות אם ישנו צורך בתיקונים משמעותיים או אם ישנם ליקויים בדירה. כדאי לבדוק עוד לפני הרכישה נושאים כגון: מוסדות חינוך, תחבורה, חניה, מרכזי קניות ועוד.

בשלב של תחילת העסקה (חתימת ההסכם ו/ או התשלום הראשון) יש לרשום הערת אזהרה במקרקעין מוסדרים או רישום מקרקעין במרשם הרלוונטי קרי, לשכת רישום המקרקעין, מנהל מקרקעי ישראל וכו'.

על מנת לבדוק ביסודיות ולוודא כי הזכויות בדירה שייכות אך ורק למוכר וכי אין על הדירה שעבודים וכדומה, כדאי להיעזר בשירותיהם של עורכי דין המתמחים בתחום המקרקעין.

רכישת מגרש

לפני שרוכשים מגרש חשוב להיות בקיא בנושאים כגון: האם מדובר באזור מגורים, האם יוקם בשכנות אזור תעשיה או אזור מגורים, האם ישנם באזור גורמים מזהמים וכן עוד נושאים עליהם יש לאסוף מידע כמו במקרה של מעבר דירה. יש לבדוק בטאבו אם הקרקע הינה קרקע פרטית או קרקע לאום משום שאם הקרקע הינה פרטית אזי ניתן לרכוש בה בעלות אולם, בקרקע לאום ניתן לרכוש אך ורק זכות חכירה.

ישנם מספר דברים שכדאי לבדוק לפני רכישת המגרש וביניהם: מיקום ספציפי של המגרש הנמכר על גבי מפה שצריכה להיות ברורה, המיקום צריך לכלול גוש, חלקה וכתובת מדויקת, יש לערוך סיור בשטח, יש לברר את עלותו של מיסוי המתחייב למימושן של זכויות בניה ועוד. בדיוק כמו בעת רכישת דירה, גם בעת קניית מגרש מומלץ לבקש ליווי של עורכי דין.

לקבלת יעוץ משפטי ראשוני ללא כל התחייבות מצידך
לחץ כאן: יעוץ משפטי


רכישת דירה מקבלן – המדריך המלא לרוכשים

רכישת דירה מקבלן – כיצד תבטיחו את התמורה המלאה לכספכם? למדריך המלא לחץ כאן…

אפשרות התגובות סגורה.